Серпень 2017
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Завдання кваліфікаційного етапу відбіркового туру

Всеукраїнського Інтернет турніру із природничих дисциплін

Відкрита природнича демонстрація

(вересень - жовтень 2015 р.)

Блок "Фізика"

Кручена пружина

Поясність, чому осьове обертання масивного важка спричиняє коливальний рух цього важка у вертикальній площині? (5 балів)Гумова липучка

Поясніть, що є причиною такої сильної взаємодії гумового килимка з поверхнею стола? (5 балів)

Завантажити бланк із завданнями

Завантажити бланк для відповідей

Термодинамічний маятник

В термостійку широку склянку розміщену на нагрівальному елементі наливають воду та опускають відкритим кінцем донизу вузьку склянку, навантаживши її згори вантажем, що запобігає спливанню. Дайте пояснення, чому в даній системі встановлюються періодичні коливання? (5 балів)

Оновлена ковзанка

Поясніть, чому сервісна обробка льоду міської ковзанки спеціальною машиною приводить до суттєвих змін її оптичних властивостей? (5 балів)

Блок "Астрономія"

Відбиток неба

Ця древня споруда – місто будувалася за витонченим архітектурним планом. Згідно сучасним уявленням, план споруди є відбитком одного із сузір’їв на небі. Яка сучасна назва цього сузір’я? (5 балів)

Приціл

На відео представлений сонячний телескоп «CORONADO». Як і у будь-якого телескопа, у нього є приціл для наведення на Сонце. Розгляньте його будову та поясніть - як він діє? (5 балів)

Завантажити бланк із завданнями

Завантажити бланк для відповідей

Новий глобус

Протягом нещодавно проведеної космічної місії, вдалося отримати рельєфний глобус ще одного тіла Сонячної системи. Переглянувши відео, спробуйте встановити, що це за тіло? (5 балів)

Візерунки

Візерунки, що вибачите на відео, є ознакою космічного тіла. На якому тілі їх можна спостерігати, та за яких умов вони можуть проявитися? (5 балів)

Блок "Біологія"

Кардіограма

Перед змаганнями з кінного спорту коню зробили електрокардіограму. Проаналізуйте її за представленим фрагментом (5 балів)

 

Перлини лісової Мавки

Ця рослина - символ чистоти й ніжності. Запашні квіти нагадують перлини, які розсипала в лісі Мавка. У ХІХ столітті препарати цієї рослини введено в наукову медицину для регуляції роботи серця. Про яку рослину йде мова? (5 балів)

Завантажити бланк із завданнями

Завантажити бланк для відповідей

Сім’я

Поясніть, чим викликана різниця у будові та поведінці робочих самок та маток, медоносних бджіл, представлених на відео. (5 балів)

 

Згасла свічка

Зерна пшениці, вміщені у склянки, по-різному залили водою. Через три доби у склянки внесли палаючу свічку. Поясніть, чому у середній склянці свічка згасла? (5 балів)

Блок "Географія"

Роза

Кочовим племенам Сахари з глибокої давнини знайомі ці химерної форми камені. Після важкого переходу в зеленому оазисі люди та верблюди тамували спрагу і відпочивали. Верблюжа сеча розмивала пісок, і на поверхні з'являлася « троянда пустелі». За старих часів вважалося, що ці своєрідні «квіти» утворюються саме з верблюжої сечі. Кристали за формою нагадують пишні квітки троянди, що складаються з безлічі тоненьких пелюсток. Для квітів з каменю, як і для живих, потрібна вода. Для чого саме вона потрібна кам’яним квітам? З якого мінералу утворюються троянди? (5 балів)

Підводна річка

На узбережжі океану є таке дивовижне місце - озеро в карстовій печері. І найменше, що дайвери, які спускаються у воду на 30 метрів углиб, очікують знайти, це виявити там ще й "річку". Чому річка? Все просто - вона на неї схожа. Є берега, є русло, є навіть корчі, що "плавають" в ній. Один з дослідників написав: «Піді мною я бачу річку, пагорби та опале листя. Насправді, річка, яку ви можете бачити, це…» Що ж це, якщо не річка? Як називається печера? (5 балів)

Шлях на північ

На початку XII століття перший датський історик Саксон Граматик дав цій країні наступний географічний опис: «Неродюча, усіяна повсюдно скелями, поцяткована тріщинами, вона здається сумною країною руїн. На самій північній її частині ховається не на одну ніч денне світило, а потім довго світить, нехтуючи добовою зміною дня і ночі ». Це шлях на північ. Тут неймовірно мінливий клімат. Туман, сонце, різкий вітер, дощ, і знову туман можуть змінюватися з фантастичною частотою. Місцеві навіть склали приказку: «Не подобається наша погода? Почекайте 15 хвилин ». Про яку державу йде мова? Чому її називають шляхом на північ? (5 балів)

Загадкове місто

У 1906 році академік В. А. Обручев під час подорожі написав: «Здавалося, що ми потрапили в розвалини якогось стародавнього міста. Ми наче їхали вулицями, облямованими масивними будівлями азіатського типу з карнизами та колонами, але без вікон ... На ґрунті вулиць та біля підошви стін місцями блищали дрібні та великі прозорі пластинки, схожі на уламки віконного скла ... Ось над будівлею піднімається гостра голка висотою в декілька метрів. Ось дві вежі, одна вища, інша нижча, в нижній частині з'єднані в загальну будівлю. Ось тонкий стовп, увінчаний конкрецією, схожою на голову ящера… Навіть при самій мізерної фантазії мимоволі напрошується порівняння з руїнами величезного міста, давно покинутого населенням ». Однак зовсім не людина створила це «місто». Як називається це місто? Де воно знаходиться і як утворилося? (5 балів)

Завантажити бланк із завданнями

Завантажити бланк для відповідей

Блок "Хімія"

Кухонні порошки

Під час досліду заіржавілу стальну арматурину (прут) помістили на деякий час у розчин порошку №1. При цьому, іржа поволі «зникла». Вміщення прута в розчин порошку №2 призвело до повторної появи іржі. Відомо, що обидва порошки є речовинами, що знайшли широке використання під час приготування їжі (наприклад, при випіканні пиріжків), і є на кухні кожної домогосподарки. Що це за речовини? Наведіть рівняння реакцій, що відбувались. (5 балів)

У чому різниця

У ділильну лійку поміщають шматочки активованого вугілля. До них додають розчин йоду. Через трохи відкритий кран розчини поволі стікають у стакани. Поясніть обезбарвлення розчину праворуч, та появу синюшного забарвлення розчину ліворуч. Чому візуальні ефекти дослідів різні, при однакових стартових речовинах? (5 балів)

Завантажити бланк із завданнями

Завантажити бланк для відповідей

Алхімік

Статуетка алхіміка виконана з певного сплаву. При додавання до сплаву нашатирного спирту, останній набуває блакитного забарвлення. Запишіть рівняння реакції, яка відбувається, укажіть причину зміни кольору. Зробіть припущення, з якого сплаву виготовлена статуетка. Обґрунтуйте свою думку. (5 балів)

 

Хімічна квітка

Ця «квітка» - дуже відома реакція, що використовується для виявлення деякого елементу. Який елемент визначали? Поясніть техніку проведення досліду, причину саме такого проведення. Що означає кожен колір квітки? Які ще кольори може мати ця «квітка»? (5 балів)