Серпень 2017
пн. вт. ср. чт. пт. сб. нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Кваліфікаційний етап

Літня пані

Згідно з місцевою легендою, коли богині, що мешкають на схилах гір, посваряться, а богиня Білої Гори, цієї найвищої гори на планеті, в образі літньої пані спуститься до народу, наступить кінець світу. Що це за гора і де вона знаходиться? (5 балів)

Десна

Якщо подивитися на карту України та знайти на ній Дніпро, можна побачити одну з його притоків - річку Десну. Топоніміка дає означення слова "десна" як "права". А такий вислів, як "сісти одесную хазяїна", означало старослов’янською мовою буквально «сісти праворуч від хазяїна». Так чому ж тоді Десна є лівою притокою Дніпра? (5 балів)

Перунова стріла

Давні слов'яни вважали його зброєю Перуна та дали назву «перунова стріла». Зустрічається він доволі рідко, найчастіше — на скелястих вершинах гір і в районах з високою грозовою активністю. Що це за гірська порода та як вона утворилася? (5 балів)

Прохід

Два рази на рік між двома островами розступається море, утворюючи прохід завдовжки 2 км і шириною 40 м. Протягом години місцеві жителі і туристи, багато хто з яких асоціює це явище з біблейською притчею про води Червоного моря, що розступилися перед Мойсеєм, гуляють по суші, що відкрилася, та збирають морські делікатеси. У якій країні це відбувається і чому? (5 балів)

Основний етап

Камінь, що горить

У естонського народу давно існує легенда про камінь, який горить: один селянин побудував лазню і склав в ній піч з коричневого каменю, затопив - і спалахнула ця піч яскравим полум'ям. Цей чарівний камінь може не лише горіти, але перетворюватися на газ, бензин, мазут, просочувальні масла, феноли, цемент, сурик, мінеральні добрива, асфальт. Що це за камінь і чи видобувають його в Україні? (5 балів)

Острів Конференції

Існує такий острів на землі, який знаходиться у володінні не однієї, а цілих двох країн по черзі, які у 1659 році тут підписали мирний договір, що поклав кінець тривалій війні. Острів іноді називають "Островом Конференції". Що це за острів і які країни ним володіють? (5 балів)

Озеро

Це мальовниче озеро розлилося в древній печері на острові, що своїм контуром нагадує жабку, близько 20 тисяч років тому. Тут відбуваються загадкові процеси: морська течія раптом міняє свій напрям, солона вода йде вниз під землю, просочується через острів, живить озеро, і вже майже прісною виривається на східному березі моря, долаючи шлях у 14 кілометрів.На березі озера були знайдені статуетки Пана і німф. Що це за озеро? Де воно знаходиться? Завдяки чому відбувається кругооберт морської води?

Мертва Ніагара

Вночі 29 березня 1848 року після сильного вітру мешканці містечка Ніагара-Фолс прокинулися від незвичайної тиші. Припинився потужній рев Ніагарського водоспаду. Жителі були в паніці та вже подейкували про кінець світу. Але на наступний ранок вода знову пішла. Чому це трапилося?(5 балів)